Historický radioklub československý

Radiotechnika v českých filmech

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na filmy

Pelíšky

V tomto filmu, zobrazující roky 1967-68, se objevuje několik rozhlasových přijímačů, v té době skutečně již existujících. V rodině majora Šebka (M. Donutil) je skoro přerádiováno, mají 536A "Teslaton", stojanové gramorádio Supraphon LE640, v jednom okamžiku se na poličce v pracovně mihne něco jako tranzistorák T60 (tak na 70%). Ačkoliv se ve filmu mluví o televizi, v celém bytě není žádná vidět, pouze pod látkovým přehozem se skrývá bedna podobná rozměry Rubínu 102.

Vlevo pod látkou snad TVP Rubín, vzadu Teslaton.Gramorádio Supraphon LE640.
LE640 se špatně nastavenou jehlou na 45 ot.Záběr z natáčení, vpravo naftová kamna z doby, kdy litr nafty stál 90 haléřů.

U Krausů (J. Kodet) je k vidění gramorádio 1009A "Barcarola". V době vánoc hraje na gramofonu koledy, jinak poslouchají rozhlas, ale po celou dobu je stisknutá klávesa pro gramofon. V kuchyni se mihne skříňka rozhlasu po drátě. Ke konci filmu, když přijíždějí sovětská vojska a svatebčané dospávají, je v poličce u postele 306U "Talisman".
Barcarola se zapnutou gramoreprodukcí, ale hraje právě Prahu.Barcarola vypnutá.
Dráťák v kuchyni.Talisman 306U.

V bytě učitelky (E. Holubová) se odehraje scéna s utržením přenosky kufříkového gramofonu, připojeného k rádiu 521A "Popular".
Gramofon, Popular a "nový Goťák".Populár se náhle objevuje i v kuchyni, ale ve filmu není vidět, scéna je z natáčení.

Ellien, žijící na internátu, má 16 mm projektor Club 16 a civkový magnetofon zahraniční výroby.
Projektor Club 16Zahraniční kotoučák.