Historický radioklub československý

Radiotechnika v českých filmech

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na filmy

Pupendo

Podle autorů má Pupendo zobrazovat 80. léta, podle spotřební elektroniky spíše druhou polovinu. Ačkoliv se akademický sochař Bedřich Mára tváří, že žije s celou rodinou na hraně finančních možností a vypomáhá si pojišťovacími podvůdky, domácí elektronické vybavení svědčí o něčem jiném. Přenosný televizor Merkur za 3500,- Kčs, cívkový magnetofon Tesla B113 za 5450,-Kčs, kombinace gramofonu a kazeťáku NZK160 stála bez reprobeden 5700,-, vše vyráběno zhruba ve stejné době. V Márově atelieru se pak setkáme s přijímači Tesla 504U-II Pionýr, Tesla Harmonie, rumunským radiem Select T68 a magnetofonem Tesla B58. V závěru filmu se v atelieru ještě objeví "domácí" kotoučák Tesla B113.

Přenosný televizor Tesla Merkur, vlevo telefon Tesla BS20. Mára za chvíli dostane od manželky utěrkou přes obličej.
 
Probuzený Mára se chystá zapnout NZK160, je na něm deska a jen spustí páčkou na gramofonu přenosku.
 
Vlevo na obrázku je vidět magnetofon B113. Ten se později objeví v atelieru.
 
Ještě jednou B113, poněkud neostrá. Reprobedny, bez kterých magnetofon hrát nemůže, nikde nejsou.
 
V ateliéru na ostrově je na polici párkrát vidět radio Tesla 504U-II Pionýr, s chybějícími šprušlemi před reproduktorem. Zůstal po nich jen světlejší pruh na látce.
 
Další atelierová sestava, radio Harmonie a magnetofon B58. Oba si postupně zahrají, dokonce se správnou obsluhou.
 
"Repráky hír". Herec Pavel Liška je vybaven walkmanem z Tuzexu a pod bundou má našité reproduktory.
 
V bytě Míly Břečky je k vidění televizor Tesla Color 424, na něm gramofon s rádiem a kazetovým magnetofonem Europhon CC 380 RK italské výroby.
 
Nepodařená scéna filmu. V atelieru je magnetofon B113 zapnutý na převíjení zpět, k tomu hraje od Žbirky "Balada o polných vtákoch". Při přibrzdění převíjeného pásku se zpomalí a zastaví i hudba.
 
Rumunský přijímač Electronica Select T68 na lednici v boční místnosti atelieru. Na něm Mára zjistí, že o něm mluví na Hlasu Ameriky a jde si pořad doposlechnout v přítomosti manželky a rodiny Břečků na Harmonii do atelieru.
 
V kanceláři šéfa Svazu umělců je vidět rumunský přijímač Eforie.