Historický radioklub československý

Klubovní akce

Zpět na úvodní stránku HRČS
Zpět na klubovní akce


Poděbrady 2019

Nejenom pachatel, ale i radioklub se vrací na místo činu a tak se první letní setkání uskutečnilo na místě, odkud jsme v roce 2003 odváželi do nově zakoupené budovy v Třešti vysílače a další přístroje, uskladněné v budově Rádiovky v Poděbradech, aby se na uvolněná místa nastěhovali hráči golfu. Ti v budově bývalého vysílače a okolních loukách fungují dodnes a tak se od sobotního rána před vchodem střídaly luxusní vozy golfistů a méně luxusní vozy sběratelů. Obě skupiny si vzájemně nepřekážely, golfisté se postupně přesunuli na hřiště a budova se mezitím zaplňovala členy HRČS a jejich přístroji, určenými k prodeji. V sále, kde kdysi bývaly vysílače, byly už od pátečního večera díky vedení klubu připraveny stoly, židle a ozvučení sálu.

Od 8 hodin bylo v provozu venkovní občerstvení s výběrem teplých i studených jídel, v poledne se pak nabídka rozšířila i o obědové menu. Po celou dobu si bylo možno objednat i limonádu, pivo, kávu i něco ostřejšího na povzbuzení chuti. Do okamžiku zahájení aukce byl bufet v obležení členů a i později se zde střídali jednotlivci za účelem osvěžení.

První členové se objevili kolem půl osmé, v osm pak byl otevřen i zadní vchod do sálu, takže bylo možno tahat přístroje od parkoviště a navíc v sále vznikl příjemný průvan, tolik potřebný v parném dni. Ačkoliv jsou Poděbrady jen 50 km od Prahy, možnost vidět bývalý vysílač si nenechali ujít ani vzdálení členové z Moravy a Slovenska. Po dvou hodinách debatních kroužků a drobného obchodování byl v 10 hodin zahájen program s představením nové rubriky časopisu Radiojournal, nazvanou Gramofonografie, jíž se ujal Martin Stránský, který s Pavlem Boudným zároveň předváděl v chodu mechanický pérový gramofon. V 10.15 započala samotná aukce, která trvala nepřetržitě až do 12 hodin a celou ji sám odmoderoval Pavel Boudný. Nabídka přístrojů do aukce kopírovala předchozí setkání, převažovala technika od Tesly. Neobjevila se žádná kaplička ani jiný vzácný přijímač.

Po skončení setkání ještě bylo možno venku obdivovat indický automobil, kterým přijel jeden z členů a pak už se všichni rozjeli zpět do svých domovů.

Martin Hájek