Stereofonní korekční gramofonový předzesilovač AZG 982


Fotografie korekčního gramofonového předzesilovače AZG982.

Výrobce: TESLA LITOVEL, n. p.

Pozn.: Deska plošnách spojů se vyráběla v nejméně dvou variantách, přístroj na této fotografii se trochu liší rozmístěním součástek od zesilovače na fotografii v Kotkově knize.

Zapojení:

Dvoustupňový, čtyřtranzistorový stereofonní nízkofrekvenční korekční předzesilovač pro přizpůsobení magnetodynamické, popř. keramické přenosky vstupům běžných zesilovačů, k napájení ze střídavé sítě.

Pro každý z nf kanálů: Vstup pro magnetodynamickou přenosku — vstup pro keramickou přenosku s korekčním obvodem RC — přizpůsobovací dělič napětí s kapacitní vazbou — dvojice tranzistorů typu NPN v přímém zapojení jako korekční zesilovač s kmitočtově závislou nf zápornou zpětnou vazbou z výstupu do emitorového obvodu vstupního tranzistoru — výstup předzesilovače.

Napájení (pro oba nf kanály): Vstup napájecí sítě — síťový napájecí transformátor — dvoucestné usměrnění napájecího napětí křemíkovými diodami — potlačení střídavé složky usměrněného napětí dvojitým filtrem RC — plošné spoje.

Hlavní technické údaje:

Vstupní napětí (pro jmenovité výstupní napětí): 2 x 7 mV (vstupní impedance asi 2 x 47 kΩ)

Kmitočtový průběh: 20 až 20000 Hz v pásmu 2 dB podle křivky RIAA

Přeslech mezi signály: -60 dB pro 1 kHz

Souběh zesílení obou nf kanálů: 2 dB

Bručení: -63 dB


Výstupní napětí: 2 x 350 mV (při zkreslení asi 0,3%)

Výstupní impedance: nejméně 2 x 47kΩ
Napájení: střídavým proudem 50 Hz s napětím 120 nebo 220 V
Příkon: 0,6 W

Nastavování:

Zesilovač nemá vlastní nastavovací prvky. Kontrolu provozních napětí nebo jiných elektrických vlastností provádíme při jmenovitém napájecím napětí (max. odchylka 2%), pro každý z nf kanálů zvlášť. Hodnoty jmenovitých provozních napětí měřených přístrojem s velkým vnitřním odporem jsou uvedeny ve schématu zapojení. Při kontrole elektrických vlastností zesilovače připojujeme zdroj signálu přes rezistor 500 Ω ±10% a výstupy zatěžujeme rezistory 47 kΩ ±10%.

Umístění a zapojení předzesilovače: Předzesilovač umístíme co nejdále od rozptylových elektromagnetických polí. Napájecí transformátor zesilovače je nutné umístit alespoň 6 cm od vlastního zesilovače.

Síťové přívody: žlutý vývod — 0; červený vývod — 120 V; černý vývod — 220 V. Nepoužitý vývod izolovat!

Vstupy zesilovače: Magnetodynamická přenoska — pravý kanál vývod 2; levý kanál 8; stínění přívodů vývody 1 a 5. Keramická přenoska — pravý kanál vývod 4; levý kanál vývod 6; stínění přívodů vývody l a 5. Vývody 2-3 a 7-8 navzájem propojit.


Schéma

je na zvláštní stránce, protože je příliš velké pro vložení do textu.


Popis zesilovače a schéma je převzato z knihy Československé rozhlasové a televizní přijímače IV. (1970 až 1977) a nízkofrekvenční zesilovače od Eduarda Kotka, vydalo SNTL v roce 1985. Nascannoval a do html podoby upravil Ing. Petr Jeníček. Fotografii také zhotovil Petr Jeníček, protože fotografie v knize je příliš nekvalitní.