Obsah
Popis
Měření
Měření odporů stejnmosměrným napětím
Měření velmi malých odporů
Měření odporů střídavým napětím
Měření kapacit
Měření velmi malých kapacit
Měření indukčností
Technické údaje
Rozpiska el. součástí
Schéma
Záruka a aopravy
RLC můstek TESLA TM 393 je určen k měření odporů, indukčností a kapacit. Je pro provoz ze střídavé sítě a je konstruován jako provozní přístroj, kterého lze použít i pro méně přesná měření laboratorní. Široké měřicí rozsahy umožňují jeho použití v silno- i slaboproudé elektrotechnice k měření jednotlivých částí nízko- i vysokofrekvenčních obvodů.
Konstrukčně náleží do řady provozních přístrojů TESLA, konstruovaných v kovové skřínce s rukojetí.
Přístroj sestává z vlastního můstku, ze zesilovače s usměrňovačem, z nízkofrekvenčního oscilátoru, z můstkového napájecího zdroje a galvanometru.
Veškeré tyto části jsou vestavěny do společné skříně.
Řada normálních odporů a cejchovaný potenciometr tvoří vlastní můstek, který obsáhne rozsah dvou dekád. Pro měření kapacit přepojuje se do jednoho ramene pevný kapacitní normál 10.000 pF a potenciometr pro vyrovnávání ztrátového úhlu. Při měření indukčností se do tohoto ramene zapojuje kapacitní normál 0,1 uF a event. druhý potenciometr pro vyrovnávání ztrátového úhlu paralelně ke kapacitnímu normálu. Z tohoto důvodu jsou pro měření indukčnosti na přepínači K4 dvě polohy pro měření indukčnosti.
Vestavěný zesilovač je v provozu vždy při měření kapacit a indukčností a při měření odporů pouze tehdy, měří-li se střídavým napětím. Zesilovač je dvoustupňový a zapojuje se do diagonály mostu přepínačem K 3, je-li tento přepínač v poloze ~. První stupeň zesilovače má elektronku EF 22, v jejímž anodovém okruhu je filtr LC, který slouží k omezení nižších frekvencí, hlavně síťové, kapacitně přenesené na měřený objekt. Za tímto filtrem je potenciometr, kterým se nastavuje citlivost zesilovače. Druhý stupeň je elektronka EBL 21, zapojená jako triodový zesilovač. Diodový systém této elektronky usměrňuje získaný signál pro galvanometr.
Nízkofrekvenční oscilátor je tvořen obvodem LC v obvyklém zapojení a jako oscilační elektronky je použito EF 22. Oscilátor slouží k napájení můstku při měření střídavým napětím a jeho kmitočet je přibližně 400 c/s.
Napájecí zdroj je tvořen síťovým trasformátorem a usměrňovací elektronkou AZ l s příslušnými vyhlazovacími kapacitami a odpory. Dodává anodové napětí pro zesilovač, žhavící napětí pro elektronky a střídavé napětí pro suchý usměrňovač, ze kterého se napájí můstek při měření stejnosměrným napětím.
Galvanometr je normální ručkový přístroj s nulou uprostřed, takže při měření odporů stejnosměrným napětím indikuje i směr rozladění mostu. Při měření střídavým napětím se vychyluje ručka pouze jedním směrem.
Jako příslušenství je k přístroji dodávána síťová šňůra „Flexo" a sáček s náhradními pojistkami pro síť 220 i 120 V.
Před připojením na síť je nutné přístroj přepnout na jmenovité napětí sítě přepojovačem napětí, umístěným na zadní straně přístroje. Přepnutí provedeme po uvolnění zajišťovacího kovového pásku, vytažením a zasunutím přepínacího kotoučku tak, aby číslo udávající napětí bylo postaveno proti trojúhelníčkové značce (obr. 2). Zajišťovací pásek opět připevníme. Vlevo vedle voliče napětí je síťová pojistka P a dále síťová zástrčka. Vpravo od voliče je anodová pojistka Pa (obr. 3).
Síť zapínáme knoflíkem K2 (povytažením nebo pootočením doprava), přičemž se rozsvítí signální žárovka Z.
Kryt přístroje je zapojen na ochranný vodič.
Stejnosměrným napětím lze měřit veškeré ohmické odpory, bez ohledu
na jalovou složku. Měřený odpor připojíme na svorky RLC a vytažením
Knoflíkem K2 nastavíme citlivost tak, aby ručka galvanometru nebyla vychýlena až na doraz. Měrný potenciometr postavíme přibližně do střední polohy a přepínačem K 5 přepneme do té polohy, ve které je výchylka galvanornetru nejmenší. Podle potřeby zvýšíme citlivost knoflíkem K2.
Nastavením potenciometru Kl (hrubě velkým knoflíkem a jemně malým knoflíkem) vyvážíme most tak, až ručka galvanornetru ukazuje na nulu. Při takto vyváženém mostě odečteme údaj na síupnici knoflíku K1 a násobíme ho číslem, na které ukazuje šipka přepínače rozsahů K5.
Při měření stejnosměrným napětím jsou funkce knoflíků K6 a K7 vyřazeny a nezáleží na tom, jak jsou knoflíky nastaveny.
Při měření velmi malých odporů je nutné dbát, aby byl vyloučen vliv přechodových odporů. Veškeré tyto odpory měříme tak, že provedeme dvoje měření. Za prvé změříme přechodové odpory tak, že přepínač K5 postavíme do polohy 0,1 Ω a svorky RLC spojíme nakrátko silným drátem. Nyní vyvážíme most a na stupnici Kl odečteme přechodový odpor Rp. Přepínači přístroje dále nemanipulujeme, zkracovací drát odpojíme ze svorek RLC a na jeho místo připojíme malý odpor, který má být změřen. Knoflíkem Kl most znovu vyvážíme a odečteme naměřenou hodnotu Rs. Správná hodnota měřeného odporu je pak rozdíl obou naměřených hodnot, tedy
R = Rs - Rp.Protože stupnice knoflíku Kl je cejchována přímo v ohmech, je i výsledek měření udán přímo v těchto jednotkách.
Střídavým napětím lze měřit pouze odpory čistě ohmické nebo odpory s velmi malou složkou kapacitní nebo induktivní. Měřený odpor připojujeme rovněž na svorky RLC, přepínač K4 zůstane v poloze R, přepínač K3 přepneme do polohy ~. Potenciomelrem K2 nastavíme menší citlivost tak, aby ručka galvanometru nebyla vychýlena až na doraz. Přepínačem K5 najdeme polohu, při které je výchylka ručky nejmenší a knoflíkem K1 vyvážíme pak můstek na nulu. Knoflíkem K 2 zvýšíme citlivost a opětným dostavením potenciometru K1 můstek znovu vyválíme. Jestliže je poteneiometrem K2 nastavena velká citlivost zesilovače, nevrátí se ručka galvanometru na nulu, což je způsobeno vlastním šumem zesilovače, a pak vyvažujeme most na nejmenší výchylku, bez ohledu na to, že ručka neukazuje na nulu. I v tomto případě jsou potenciometry K6 a K7 mimo provoz a nezáleží na jejich postavení. Naměřenou hodnotu odečítáme již známým způsobem.
Kapacity se měří pouze střídavým napětím a přepínač K3 musí být proto v poloze ~. Přepínač K4 přepneme do polohy C a měřený kondensátor připojíme na svorky RLC. Potenciometrem K2 nastavíme zprvu malou citlivost, aby ručka galvanometru nebyla vychýlena až na doraz. Přepínačem rozsahů K5 přepneme do polohy nejmenší výchylky indikátoru a most vyvážíme potenciometrem K1. Citlivost zesilovače zvýšíme a opětným dostavením knoflíku Kl vyvážíme most. Protože měřená kapacita způsobí kvalitou svého dielektrika jisté zbytkové napětí, které není s napětím procházejícím čistou kapacitou ve fázi, je ve větvi, ve které je zapojen kapacitní normál, též potenciometr K7, kterým se vliv ztrátového úhlu měřené kapacity kompensuje.
Je tedy nutné po vyvážení mostu tímto potenciometrem, označeným na panelu „tg δ", pootočit tak, aby se výchylka snížila. Opětným dostavením potenciometru K1 vyvážíme most. Naměřenou kapacitu čteme na stupnici knoflíku K1 a násobíme ji číslem, proti kterému je postaven přepínač rozsahů K5.
Údaj knoflíku K7 není cejchován, lze však podle jeho polohy posuzovat jakost dielektrika.
Při měření malých kapacit je nutné brát v úvahu i vlastní kapacitu svorek přístroje, která je asi 2 pF, a přívodů, není-li kondensátor připojován přímo na svorky přístroje. Měříme-li malou kapacitu s přívodními dráty, musíme předem změřit kapacitu těchto drátů, při čemž má být jejich poloha stejná při připojeném i odpojeném kondensátoru. Druhé měření pak provedeme s připojeným kondensátorem a výsledná kapacita měřeného kondensátoru je dána rozdílem obou naměřených kapacit.
Pro měření indukčnosti jsou na přepínači K4 dvě polohy. Důvodem pro to je, že měřicí rozsah indukčností je velký a tím jsou i velmi rozdílné ztrátové složky měřených indukčností. Těmto polohám odpovídají i oba potenciometry K6 a K7. Je-li funkční přepínač K4 v poloze Ls, vyrovnáváme ztrátovou složku potenciometrem K6, který je v tomto případě zapojen v sérii s vestavěným kapacitním normálem. Přepneme-li funkční přepínač K4 do polohy Lp, vyrovnáváme ztrátovou složku potenciometrem K7, který se v této poloze připojuje ke kapacitnímu normálu paralelně. Všeobecně lze říci, že měření cívek je nutné provádět v té poloze přepínače K4, ve které můžeme příslušným potenciometrem pro vyrovnání ztrátové složky nastavit minimální výchylku indikátoru.
Při měření indukčností je tedy nutné přepnout přepínač K3 do polohy ~, přepínač K4 do polohy Ls nebo Lp a měřenou indukčnost připojit na svorky RLC. Potenciometrem K 2 nastavíme menší citlivost, aby vyvažování můstku bylo snazší. Přepínačem K5 přepneme do té polohy, ve které je výchylka galvanometru nejmenší, a knoflíkem Kl vyvážíme most.
Potenciometrem pro ztrátovou složku, odpovídajícím poloze přepínače K4, otáčíme tak, aby se výchylka galvanometru dále snížila. Nelze-li otáčením potenciometru dosáhnout minima výchylky, musíme přepínač K4 přepnout do druhé polohy pro měření indukčností a vyrovnat ztrátovou složku potenciometrem příslušným této poloze. Po dosažení nižší výchylky galvanometru musíme můstek knoflíkem K1 znovu vyvážit a po zvýšení citlivosti knoflíkem K2 tento postup opakovat, až dosáhneme nejnižší výchylky obsluhou knoflíku K1 a příslušného potenciometru pro ztrátovou složku. Po takovém vyvážení můstku čteme pak naměřenou indukčnost na stupnici knoflíku K1 a násobíme ji číslem, proti kterému je nastavena šipka přepínače K5. Naměřená indukčnost je pak udána v jednotkách, které označuje šipka přepínače K5, buď v mH nebo v H.
Rozsah odporů: | 0,01 Ω — 10 MΩ, rozděleno do osmi rozsahů; možnost měření bud stejnosměrným nebo střídavým napětím. | |
Rozsah indukčností: | 0,01 mH — 1000 H; rozděleno do sedmi rozsahů. | |
Rozsah kapacit: | 1 pF — 100 μF, rozdělený do sedmi rozsahů. | |
Přesnost měření: | pro R a C ± 2%, při měření elektrolytických kondensátorů je přesnost horší; pro L ±3%. | |
Vlastní kapacita svorek: | cca 2 pF. | |
Měrný kmitočet: | cca 400 c/s. | |
Galvanometr: | ±100 μA s mechanickou nulou uprostřed. | |
Elektronky: | EF 22 | — první stupeň zesilovače, |
EBL 21 | — druhý stupeň zesilovače, | |
EF 22 | — nf. oscilátor | |
žárovka 6,3 V/0,3 A. | ||
Pojistky (obr. 3): | síťová (P) | pro 220 V ... 0,4 A, |
pro 120 V ... 1 A, | ||
anodová (Pa) ... 0,1 A. | ||
Napájení: | střídavé napětí 120 nebo 220 V, 50 c/s. | |
Spotřeba: | 30 W. | |
Rozměry: | šířka | 320 mm, |
výška | 265 mm, | |
hloubka | 225 mm. | |
Váha: | 9,4 kg. |
Označení | Druh | Norma | |
---|---|---|---|
R1 | karta odporová | XF 681 00 | |
R2 | karta odporová | XF 681 00 | |
R3 | karta odporová | XF 681 03 | |
R4 | karta odporová | XF 681 02 | |
R5 | karta odporová | XF 681 01 | |
R6 | odpor vrstvový | P1A 0024 | WK 181 03/M1/D |
R7 | odpor vrstvový | P1A 0024 | WK 181 03/M1/D |
R8 | potenciometr | 1AN 690 04 | |
R9 | karta odporová 10K | XF 681 01 | |
R10 | potenciometr | 1AN 69003 | |
R11 | karta odporová 10K | XF 681 02 | |
R12 | potenciometr | NTN 150 | WN 694 02/1k/N |
R13+R21 | potenciometr | 1AN 698 01 | |
R14 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR102 2M/A |
R15 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR102 500/A |
R16 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR103 M2/A |
R17 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR103 M4/A |
R18 | odpor drátový | NTN 053 | TR601 10/A |
R19 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR102 20 |
R20 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR103 20k/A |
R22 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR104 32k/B |
R23 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR102 10k/A |
R24 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR102 10k/A |
R25 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR103 1k/A |
R26 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR102 10k |
R27 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR104 32k/B |
R28 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR102 64k/B |
R29 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR102 M16/B |
R30 | odpor vrstvový | NTN 050 | TR104 10k/A |
Označení | Norma | Dostavovací hodnoty |
---|---|---|
Rc | NTN 050 | TR 103 M32 nebo M5, M8, Ml, 1M25/A |
Rd | PIA 0024 WK 681 03 | 1M6 nebo 2M5, 4M, 5M, 6M4, 8M, 10 M/C |
Re | PIA 0024 WK 681 03 | 1M6 nebo 2M5, 4M, 5M, 6M4, 8M, 10M/C |
Označení | Druh | Norma | |
---|---|---|---|
C1 | slídový | WK 714 08/5k/D | |
C2 | styroflexový | CK 724 21/M1/D | |
C3 | elektrolytický | NTN 092 | TC 500 25M |
C4 | svitkový | NTN 060 | TC 103 M5/A |
C5+C8 | elektrolytický | NTN 090 | TC 521 16/16M |
C6 | svitkový | NTN 060 | TC 104 1k/A |
C7 | svitkový | NTN 060 | TC 104 1k/A |
C9 | svitkový | NTN 060 | TC 103 50k/B |
C10 | svitkový | NTN 060 | TC 103 40k/B |
C11 | elektrolytický | NTN 092 | TC 500 25M |
C12 | svitkový | NTN 060 | TC 103 Ml/A |
C13+C14 | elektrolytický | NTN 090 | TC 521 16/16M |
C15 | slídový | NTN 073 | TC 212 4k/B |
C16 | svitkový | NTN 060 | TC 106 5k |
C17 | svitkový | NTN 060 | TC 106 5k |
C25 | slídový | NTN 073 | TC 212 4k/B |
Označení | Norma | Dostavovací hodnoty |
---|---|---|
Ca | slídový WK 714 08 | 1k nebo 2k, 5k/B |
Cb | slídový WK 714 08 | 1k/B |
Cc | NTN 060 TC 103 | 16k nebo 5k, 10k/B |
Výrobní závod poskytuje na každý dodaný přístroj 6měsíční záruku podle všeobecných záručních podmínek, platných pro prodej výrobků TESLA.
Vady, které se na výrobku vyskytnou během poskytované záruční doby a budou způsobeny chybami při výrobě nebo vadným materiálem, budou bezplatně opraveny. Záruka zaniká při porušení plomby výrobního závodu nebo při provedení jakýchkoliv vlastních zásahů do elektrické či mechanické funkce přístroje.
Veškeré opravy přístrojů v záruce i mimo záruční dobu provádí výrobní závod vlastní opravnou.
Bude-li někdy třeba zaslat přístroj k opravě nebo k přezkoušení, zašlete jej dobře zabalený s popisem závady na adresu:
TESLA
národní podnik
BRNO, Čechyňská 16. Opravna tel. č. 38753